Dane ogólne

 

Unijna baza danych UDB (Union Database, UDB) to baza danych, opracowana przez Unię Europejską, której celem jest monitorowanie i kontrolowanie ciekłych i gazowych paliw transportowych z biomasy w obrębie całego łańcucha dostaw. Baza ta jest częścią unijnej strategii na rzecz zapewnienia zgodności z kryteriami zrównoważonego rozwoju oraz redukcji emisji gazów cieplarnianych, wynikających z przepisów Dyrektywy RED II (Renewable Energy Directive).

Regulacje dotyczące UDB znajdują się w art. 28 ust. 2 Dyrektywy (UE) 2018/2001 (RED II) oraz w art. 31a przyszłej dyrektywy (UE) 2023/2413 (RED III). Zapisy odnośnie UDB zawarto również w Rozporządzeniu Komisji (UE) 2022/996 z dnia 14 czerwca 2022 r.

Ważne linki:

Główne zadania UDB:

Śledzenie przepływów: UDB umożliwia śledzenie biopaliw od miejsca pochodzenia surowca do ich produkcji, przez cały łańcuch dostaw, aż do końcowego użytkownika, zapewniając pełną transparentność i zgodność z unijnymi standardami.

Zwalczanie nadużyć: UDB ma na celu zapobieganie oszustwom związanym z podwójnym zaliczaniem danej partii do celu OZE w transporcie lub nieprawidłową certyfikacją biopaliw.

Redukcja emisji GHG: Baza zawiera informacje na temat emisji gazów cieplarnianych generowanych na każdym etapie produkcji i dystrybucji biopaliw, co pomaga w osiąganiu celów redukcji emisji zgodnie z polityką klimatyczną UE.

Użytkownicy bazy: z UDB korzystają zarówno państwa członkowskie, jak i producenci biopaliw, dostawcy, jednostki certyfikujące oraz systemy dobrowolne.

Baza ta jest kluczowym narzędziem do realizacji celów Unii Europejskiej związanych z transformacją energetyczną i zwiększaniem udziału odnawialnych źródeł energii.

Na obecną chwilę obowiązkiem stosowania Unijnej Bazy Danych objęte są podmioty gospodarcze certyfikowane w ścieżce „Biopaliwa i biopłyny”.

Zadania poszczególnych użytkowników bazy UDB:

Systemy dobrowolne 

Rejestracja podmiotów gospodarczych oraz jednostek certyfikujących w bazie UDB, w tym wysyłanie zaproszeń do aktywacji konta dla głównych użytkowników.

Nadzór nad aktualnością certyfikatów przedsiębiorcy.

Certyfikowane podmioty gospodarcze

Założenie konta na EU Login poprzez które logują się do UDB.

Weryfikacja poprawności wprowadzonych danych.

Otwieranie kont dla innych użytkowników  w ramach organizacji.

W razie konieczności zgłaszanie do Systemów dobrowolnych konieczności wprowadzenia zmian w UDB.

Wprowadzenie swoich dostawców oraz kupców.

Przeprowadzanie transakcji w UDB .

 System KZR INiG na bieżąco informuje certyfikowane podmioty w formie komunikatów oraz poprzez stronę  https://kzr.inig.eu/uniondatabase-udb/aktualnosci-udb/ na temat konieczności podjęcia kroków w bazie UDB.

W przypadku pytań w obrębie bazy UDB prosimy o kontakt: udb.kzr@inig.pl