System KZR INiG to globalny system certyfikacji zrównoważonej produkcji biopaliw, biopłynów i surowców, zarządzany przez Instytut Nafty i Gazu – PIB. Uznany przez Komisję Europejską, spełnia wymagania dyrektywy RED II, zapewniając zgodność z kryteriami zrównoważonego rozwoju na całym świecie.
System KZR INiG jest to globalny system certyfikacji, którego właścicielem jest Instytut Nafty i Gazu – PIB. System KZR służy do certyfikacji zrównoważonej produkcji biopaliw, biopłynów i surowców, a jego celem jest dostarczanie rozwiązań zapewniających produkcję energii odnawialnej zgodnie z kryteriami zrównoważonego rozwoju.
System KZR INiG został zatwierdzony przez Komisję Europejską decyzją nr 2014/325/UE z dnia 3 czerwca 2014 r. oraz kolejną 2018/1984 z dnia 13 grudnia 2018 r. oraz decyzją nr 2022/2461 z dnia 14 grudnia 2022 r. został zatwierdzony przez Komisję Europejską w odniesieniu do wykazania zgodności z kryteriami zrównoważonego rozwoju zgodnie z dyrektywami Parlamentu Europejskiego i Rady 98/70/WE oraz 2018/2001.
System KZR INiG znajduje się na liście uznanych przez Komisję Europejską systemów certyfikacji.
System wdrożył wymagania dyrektywy 2018/2001 z dnia 11 grudnia 2018 r. w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych (RED II) i aktualne dokumenty systemowe spełniają wymagania tej dyrektywy.
Uzyskanie uznania pozwala nam na działalność na terenie całego świata. Oznacza to, że certyfikacji może podlegać każdy dostawca związany z łańcuchem dostaw, niezależnie od miejsca prowadzenia działalności. Certyfikaty wystawione w ramach naszego Systemu są uznawane przez inne systemy dobrowolne.
Spełniamy także dodatkowe wymagania:
Zarząd Instytutu
Właścicielem i administratorem Systemu KZR INiG jest Instytut Nafty i Gazu – Państwowy Instytut Badawczy z siedzibą w Krakowie, reprezentowany przez Dyrektora Instytutu. Aktualny skład Zarządu Instytutu jest dostępny na stronie:
https://inig.pl/o-instytucie/kierownictwo
Biuro Systemów Certyfikacji Biomasy (BSCB)
Biuro Systemów Certyfikacji Biomasy (BSCB) jest komórką Instytutu Nafty i Gazu – Państwowego Instytutu Badawczego (Administratora Systemu), odpowiedzialną za nadzór i rozwój Systemu KZR. Głównym zadaniem tego działu jest nadzorowanie zapisów w dokumentach Systemu KZR INiG oraz realizacja jego zadań. Ponadto BSCB odpowiada za doskonalenie i rozwój dokumentów systemu, a także organizuje szkolenia.
Kierownictwo Biura odpowiada za uznawanie i nadzór nad jednostkami certyfikującymi działającymi w ramach systemu. BSCB jest również uprawnione do wyznaczenia zespołu audytowego do przeprowadzenia „wewnętrznego audytu monitorującego” u certyfikowanych podmiotów, a także audytów, podczas których obserwowane są jednostki certyfikujące. Biuro Systemów Certyfikacji Biomasy zbiera raporty dotyczące ilości biomasy od uczestników systemu, nadzoruje dane i składa raporty do Komisji Europejskiej zgodnie z dyrektywą RED II.
Podmiot (uczestnicy)
Podmiot gospodarczy oznacza każdą jednostkę prowadzącą działalność gospodarczą, znajdującą się w łańcuchu dostaw, działającą na rzecz zrównoważonego surowca (biomasy), przetworzonej biomasy, biopaliw, biopłynów, paliw z biomasy, odpadów i pozostałości (pierwsze punkty zbiórki odpadów/pozostałości, handel i przetwarzanie), która jest zainteresowana uzyskaniem certyfikacji KZR INiG.
Jednostki certyfikujące (JC)
Jednostki certyfikujące (JC) nie są uczestnikami Systemu KZR INiG. Ich zadaniem jest weryfikacja zgodności z wymaganiami systemu. Jednostki certyfikujące są bezstronnymi, niezależnymi organizacjami, prowadzącymi działalność gospodarczą. Jednostki certyfikujące uznane przez System KZR INiG są upoważnione do wydawania certyfikatów. Prowadzą kontrolę, zarządzają procesami oraz zapewniają zgodność uczestników systemu z wymaganiami KZR INiG.
Uznane przez KZR INiG jednostki dostępne tutaj.
Rada Systemu KZR INiG (Rada)
Rada składa się z 5-10 członków (ekspertów, w tym zewnętrznych specjalistów, przedstawicieli branży, stowarzyszeń, uczelni, organizacji pozarządowych, władz państwowych oraz jednostek certyfikujących) spełniających określone wymagania.
Do głównych zadań Rady należy nadzór nad niezależnością, przejrzystością i unikaniem konfliktu interesów pomiędzy podmiotami uczestniczącymi w systemie a jednostkami certyfikującymi, a także rozpatrywanie skarg i wniosków.
Nadzór nad niezależnością, przejrzystością i unikaniem konfliktu interesów odbywa się według następującego schematu: co najmniej raz w roku Kierownik BSCB przedstawia sprawozdanie obejmujące procedury i mechanizmy BSCB, które zapewniają niezależność i przejrzystość systemu. Raport obejmuje także działania pracowników biura, które mogą wpływać na niezależność oraz potencjalny konflikt interesów, a także skargi dotyczące funkcjonowania systemu. Sprawozdanie zawiera również informacje o wydarzeniach (organizowanych przez KZR INiG lub zewnętrzne podmioty), w których uczestniczył personel BSCB. Rada ocenia, czy działania KZR INiG nie wpływają na bezstronność systemu, zarówno na podstawie sprawozdania, jak i własnych obserwacji.
Częścią Rady jest Komitet, który powoływany jest każdorazowo do rozpatrywania reklamacji.
Działalność Rady ma również charakter doradczy. Rada proponuje kierunki rozwoju Systemu KZR INiG. Kadencja członków Rady trwa dwa i pół roku.
Członkowie Rady:
Kandydatów na członków Rady proponuje Kierownictwo Biura Certyfikacji Systemów Biomasy. Mogą być oni zapraszani przez KZR INiG lub zaproponowani przez podmioty zewnętrzne. Kandydaci są oceniani pod kątem spełnienia wymagań i mianowani przez Dyrektora Instytutu Nafty i Gazu – Państwowego Instytutu Badawczego. Członkowie Rady dobierani są tak, aby każda ze stron była reprezentowana i żadna z nich nie była dominująca.
Obecni członkowie Rady: