Link do wersji produkcyjnej UDB
Unijna baza danych UDB (Union Database, UDB) to baza danych, opracowana przez Unię Europejską, której celem jest monitorowanie i kontrolowanie ciekłych i gazowych paliw transportowych z biomasy w obrębie całego łańcucha dostaw. Baza ta jest częścią unijnej strategii na rzecz zapewnienia zgodności z kryteriami zrównoważonego rozwoju oraz redukcji emisji gazów cieplarnianych, wynikających z przepisów Dyrektywy RED […]
Unijna baza danych UDB (Union Database, UDB) to baza danych, opracowana przez Unię Europejską, której celem jest monitorowanie i kontrolowanie ciekłych i gazowych paliw transportowych z biomasy w obrębie całego łańcucha dostaw. Baza ta jest częścią unijnej strategii na rzecz zapewnienia zgodności z kryteriami zrównoważonego rozwoju oraz redukcji emisji gazów cieplarnianych, wynikających z przepisów Dyrektywy RED II (Renewable Energy Directive).
Regulacje dotyczące UDB znajdują się w art. 28 ust. 2 Dyrektywy (UE) 2018/2001 (RED II) oraz w art. 31a przyszłej dyrektywy (UE) 2023/2413 (RED III). Zapisy odnośnie UDB zawarto również w Rozporządzeniu Komisji (UE) 2022/996 z dnia 14 czerwca 2022 r.
Ważne linki:
UDB to skrót od Unijnej Bazy Danych. To platforma opracowana i zarządzana przez Komisję Europejską. Ma ona na celu zapewnienie śledzenia łańcucha dostaw ciekłych i gazowych paliw do celów transportowych, które kwalifikują się do wliczania do udziału energii odnawialnej w sektorze transportu w każdym państwie członkowskim. W związku z tym podmioty gospodarcze w łańcuchu dostaw biopaliw (paliw ciekłych i gazowych) wykorzystywanych w sektorze transportu i objętych zakresem Dyrektywy w sprawie odnawialnych źródeł energii muszą uzupełnić UDB o:
Tak, każdy w łańcuchu dostaw posiadający certyfikat w ścieżce biopaliwa i biopłyny musi posiadać konto w UDB.
Tak. Na ten moment obowiązek korzystania z UDB spoczywa na wszystkich uczestnikach w łańcuchu dostaw począwszy od FGP (pierwszych punktów skupu) przez „trader’ów” aż do końcowych producentów paliw, czyli wszystkich posiadających Certyfikat KZR INiG – ścieżka certyfikacji: biopaliwa i biopłyny.
Obowiązkiem są objęci uczestnicy KZR INiG ale także innych systemów dobrowolnych zatwierdzonych przez KE (https://energy.ec.europa.eu/topics/renewable-energy/bioenergy/voluntary-schemes_en) Obowiązek korzystania z UDB jest zapisany w dyrektywie RED II (zob. art. 28 ust. 2 dyrektywy (UE) 2018/2001 – RED II). Baza danych ma na celu zapewnienie identyfikowalności biopaliw ciekłych i gazowych, które kwalifikują się do wliczania do udziału energii odnawialnej w sektorze transportu w każdym państwie członkowskim. Obowiązek stosowania UDB jest także zapisany w Dokumentach Systemowych KZR INiG. Niestosowanie się do obowiązku stanowić będzie poważne naruszenie zasad Systemu KZR INiG mogące wpłynąć na cofnięcie Certyfikatu.
Korzystanie z UDB nie wpływa na koszty uczestnictwa w Systemie KZR INiG
Komisja Europejska będzie komunikowała bezpośrednio podmioty oraz KZR INIG o dodatkowych szkoleniach, webinarach. Będą przygotowywane instruktaże oraz udostępniane nagrania z treningów. KZR INiG na ten moment planuje krótkie webinarium 30.03.2023 r.
Wszelkie zapytania w sprawie UDB proszę kierować na adres udb.kzr@inig.pl. KZR INiG regularnie informuje o procesie rozwoju i harmonogramie prac nad UDB drogą mailową oraz umieszcza informacje na stronie.
Informacje na temat stanów magazynowych oraz danych przekazywanych w łańcuchu dostaw nt. ilości i rodzaju przekazywanego surowca/produktu, charakterystykę zrównoważonego rozwoju.
Nie. Systemy dobrowolne wdrażają uczestników przypisując im unikalny numer identyfikacyjny. KZR INiG wdrożył do UDB uczestników bazując na ID NIP. Numer NIP jest unikalnym numerem. Stąd firma w UDB będzie występowała raz i do firmy przypisywane są systemu dobrowolne (min. jeden).
KZR INiG wytypował adresy mailowe do osób jako administratorów kont UDB (tzw. Lead User) dla każdej firmy posiadającej certyfikat. Zostały tym osobom wysłane zaproszenia do aktywacji kont administratorów. Do obowiązków tej osoby jako głównego użytkownika/administratora należy zapraszanie kolejnych użytkowników w ramach własnej organizacji, gdy jest to konieczne.
Jest angielska i francuska wersja językowa. Klikając na ikonkę w prawym górnym rogu można zmienić wersję językową. Jednak niektóre przeglądarki mają wbudowaną fukncję tłumaczenia języka
Tak. Możliwe jest przełączanie się się między różnymi firmami klikając na swój profil / nazwę w prawym górnym rogu. Tam powinny być wyszczególnione wszystkie konta firm.
https://webgate.ec.europa.eu/UnionDatabase